Czy nie za dużo hałasu wokół tego seksu? Ludzi o nim tyle mówią, piszą, jest obecny w sztuce, rozprawach naukowych właściwie jest obecny wszędzie. Dlaczego tak się dzieje?
Wszyscy przecież wiemy, że podstawowym zadaniem seksu jest prokreacja, czyli wydanie na świat potomstwa. Owszem daje dużo ogromnej przyjemności i to też jest ważna przyczyna, dlaczego niemal wszyscy go pragną. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego seks jest tak ważny w naszym życiu pokazały m.in. prace z. S. Freuda (06.05.1856- 23.09.1939). Nie będę tu się oczywiście wgłębiał w szczegóły pracy naukowej Freuda, ponieważ nie jest to artykuł stricte naukowy.
Chcę tylko Ci uświadomić, dlaczego seks zajmuje tak ważne miejsce w życiu człowieka. Mówiąc w uproszczeniu ludzie mają trzy wielkie marzenia: wiecznego życia i młodości, wiecznej sprawności seksualnej i bogactwa. Generalnie mówiąc seksualność jest częścią natury człowieka i nie można ( i nie trzeba) jej się pozbywać czy nadmiernie kontrolować. Jest też wykładnikiem zdrowia psychofizycznego.
Potrzeby seksualne zmieniają się wraz ze stanem organizmu, trybem życia oraz niestety z wiekiem.. Pomimo, ze mamy ograniczony wpływa na stan naszego organizmu i procesy starzenia to jednak warto przez odpowiedni tryb życia (odpowiednia dieta, ruch, dbanie o psychikę) przedłużać naszą sprawność fizyczną i seksualną.
Wiem wszyscy, ze ludzie podzieleni są na dwie płcie: żeńską i męską. Konsekwencją tego podziału jest seksualność. Udowodniono bezspornie, ze seksualność jest siłą skłaniającą do nawiązywania kontaktów międzyludzkich w tym seksualnych. Niejako wyższym poziomem bardziej wysublimowaną formą seksualności jest erotyka. Jej celem jest dostarczenie człowiekowi rozkoszy niezwiązanej z rozmnażaniem.
Jak wykazały pracy cytowanych dalej naukowców popęd seksualny to stan gotowości do przyjęcia partnera w zakresie jego płciowości (H. Giese). Wiadomo, ze seks oprócz instynktu samozachowawczego, jest najsilniejszym popędem człowieka. Zachowania seksualne człowieka są wrodzone (Z. Lew-Starowicz). Podstawową siłą popędu seksualnego jest libido (pożądanie) Zaś głównym stymulatorem popędu seksualnego są hormony.
Naturalnie istnieją znaczące różnice w podejściu do seksu u obu płci. Różnice w podejściu do seksu znakomicie ilustruje powiedzenie: seks otwiera męskie serce, natomiast serce kobiety należy otworzyć, żeby mogła cieszyć się seksem.
Nie jest tajemnicą, ze popęd seksualny jest większy u mężczyzn niż u kobiet. Mężczyźni znacznie szybciej i łatwiej się podniecają pod wpływem bodźców zewnętrznych (np. wzrokowych). Potrzeba aktywności seksualnej u mężczyzn jest największa około 20 roku życia, po czym stopniowo obniża. U kobiet szczyt potrzeb seksualnych przypada około 40.
Pomimo, ze powiedzenie, ze mężczyźni myślą bez przerwy o seksie jest sporo przesady to jednak jak dowiodły prace m.in. amerykańskich naukowców to myślą o nim 4 krotnie częściej niż kobiety. Co daje nam seks poza przyjemnością?
- Przyczynia się do podnoszenia, jakości naszego zdrowia i kondycji.
- Doskonale wpływa na podnoszenie pewnością siebie i atrakcyjności u obu płci. Po prostu mężczyzna czy kobieta spełnieni seksualnie promieniują pewnością siebie i dzieją jak magnes na płeć przeciwną.
- Znakomicie wpływa na cała sferę psychiczną w tym m.in. na zdolność uczenia się.
- Jest jednym z warunków udanych związków. Wiadomo, że podczas seksu wydziela się szereg substancji m.in. hormon oksytocyna. Wpływa ona wieź miedzy partnerami oraz na więzi miedzy matką a dziećmi.
- Znacząco wpływa na obniżanie poziomu stresu.
- Podnosi ogólną odporność organizmu.
- Seks to doskonała forma aktywności fizycznej. Regularne uprawianie seksu może wpływać na regulacje wagi. Obliczono, ze intensywny seks to wydatek kilkaset kalorii, czyli tyle, co bardzo suty obiad!
- Podnosi ogólną samoocenę w różnych sferach życia.
- Działa niczym pigułka nasenna i przeciwbólowa, czyli wpływa na dobrą, jakość snu i znosi ból.
- Uprawiany z rozsądkiem i w odpowiednim czasie wpływa na poprawę koncentracji i lepsza wydajność w pracy. Poza tym zwyczajnie jak masz go pod dostatkiem to jesteś zaspokojony w swych potrzebach i nie musisz już o nim myśleć.
A Tobie czytelniku, do czego potrzebny jest seks? Jakie Twoje potrzeby Ci zaspakaja?