≡ Menu
Chcesz Wiedzieć Więcej?
Dołącz do 40,000+ czytelników, aby dostać materiały, których nie mogę publikować na blogu.
Zaawansowane triki seksualne i techniki tantryczne.
Zero spamu, tylko super wiedza.

Czy Słyszałeś o Inteligencji Seksualnej?

We wcześniejszych artykułach dość często wspominałem, że aby widzieć, jakim powinieneś być w łóżku to mówiłem, że musisz być po prostu inteligentny. Pewnie nie raz się zastanawiałeś, co to właściwie znaczy? Jest sporo definicji inteligencji. Mnie osobiście podoba się ta, która mówi, że inteligencja to umiejętność wykorzystania wiedzy i doświadczenia w każdej sytuacji życiowej.

„W każdej sytuacji życiowej”. To określenie mówi jednoznacznie, że inteligencja dotyczy także sfery seksualnej człowieka. Zaskoczę cię pewnie czytelniku, ale jest coś takiego naprawdę jak inteligencja seksualna, choć w nieco innym ujęciu niż IQ. Jeśli chcesz widzieć, czym ona jest, jak ją zastosować i „obliczyć” byś był bardziej świadomy, jakim jesteś teraz kochankiem to zapraszam do lektury.

Inteligencja seksualna, czyli SQ, jest to cecha, która określa nasz poziom satysfakcji z życia seksualnego. Wbrew pozorom, nie zależy ona od liczby posiadanych partnerów seksualnych czy znajomości najbardziej wyszukanych pozycji. SQ to nade wszystko świadomość tego, co sprawia nam przyjemność w łóżku, przy jednoczesnym rozumieniu potrzeb drugiej osoby. Nasuwa się, więc od razu pytanie:, w jaki sposób można zmierzyć swoją inteligencję seksualną i jak się jej nauczyć?

Jednym z najważniejszych wyznaczników inteligencji seksualnej jest zwracanie uwagi na potrzeby swoje i partnerki. Warto wiedzie, że Inteligencja seksualna (SQ), poza podobną nazwą, ma mało wspólnego z IQ, czyli ilorazem inteligencji.

SQ odnosić się raczej do sfery psychiki oraz sposobu budowania relacji seksualnych, niż teorii ars amandi. Co ważne każdy z nas otrzymuje ją w spadku po przodkach. Nie oznacza to jednak automatycznie, że osoby o niskiej inteligencji seksualnej są skazane na nieciekawy, mało satysfakcjonujący seks.

Zbadano, że często niskie SQ wynika z fałszywych przekonań na temat życia seksualnego zaszczepionych nam w dzieciństwie przez rodziców, a potem niestety utrwalane przez fałszywe wzorce czerpane z popkultury. Jedynym skutecznym sposobem, aby zwiększyć swoją inteligencję seksualną, jest pozbycie się wszelkich zbędnych schematów w myśleniu o seksie, które znacząco utrudniają nam czerpanie pełnej satysfakcji z życia seksualnego.
Co to jest inteligencja seksualna?
Inteligencja seksualna jak wiele innych nie ma jednej, stałej definicji. Najczęściej cytowana definicja SQ to zespół cech, które charakteryzują osoby w pełni zadowolone ze swojego życia seksualnego. Oznacza to, że za osobę inteligentną seksualnie uważa się tą, która charakteryzuje się następującymi cechami i zachowaniami:

 • osoba o wysokim SQ jest świadoma swoich potrzeb i wie, co sprawia jej przyjemność, a co nie;
 • potrafi prowadzić dialog z partnerem o seksie i bez zbędnego skrępowania komunikować mu swoje potrzeby;
 • jest kierowana ciekawością, a nie ulega bezmyślnie panującą modą i trendami, poszukuje nowych pozycji i technik, aby urozmaicić swoje życie seksualne;
 • jest otwarta na potrzeby seksualne partnera, ale przy tym pamięta o swoich potrzebach i prawach jest asertywna i umie odmawiać;
 • w znaczący sposób odczuwa łączność ze swoim ciałem, akceptuje je, fizyczność traktuje jako ważny składnik swojego ja;

Inteligencja seksualna – mity a rzeczywistość
Inteligencja seksualna w znacznym stopniu oznacza dojrzałość w myśleniu o seksie, która niekoniecznie zawsze musi przychodzić wraz z wiekiem. Okazuje się, że niestety wiele dojrzałych osób kopiuje stereotypy i z gruntu fałszywe wzorce klasyczne dla młodych ludzi, którzy swoje wyobrażenia na temat seksu czerpią z filmów pornograficznych lub przekazów medialnych. Wyłaniający się z nich obraz ludzkiej seksualności jest bardzo uproszczony – wedle standardów popkulturowych osoba o wysokim SQ musi mieć bogatą przeszłość seksualną, powinna przejawiać niewyczerpany apetyt na seks w każdym miejscu i o każdej porze, znać wszystkie pozycje Kamasutry, a do tego koniecznie powinna być młoda i atrakcyjna fizycznie. Czy taka wizja osoby inteligentnej seksualnie odpowiada rzeczywistości?
Seks to nie wyścigi!
Należy zdać sobie sprawę, że seks ma sprawiać radość, powinien być spontaniczny i nieskrępowany. Niezwykle ważne by seks spełniał przede wszystkim potrzeby nasze i partnera oraz był dostosowany do naszych upodobań, a nie odpowiadał modelom zakorzenionym w społecznej świadomości. Inteligencja seksualna polega głownie na tym, aby mieć świadomości, że idąc do łóżka z drugą osobą pozostawić za sobą wszystkie krępujące nakazy, zakazy, mity i stereotypy dotyczące seksu, i robić to, co naprawdę sprawia partnerom przyjemność.
Jak zwiększyć swoją inteligencję seksualną?
By zwiększyć swoje SQ warto nauczyć się pewnych sposobów myślenia i postaw wobec seksu. Oto najważniejsze z nich:

 • przemyśl swoje dotychczasowe wyobrażenie o „idealnym seksie” i postaraj się spojrzeć na tę sferę życia bardziej realistycznie. Czy do satysfakcjonującego seksu na pewno niezbędna jest atłasowa pościel, najlepsza bielizna i palące się świeczki?
 • podczas seksu pozbądź nadmiernej kontroli i pozwól się ponieść emocjom. Ważne byś skupił się wyłącznie na odczuwaniu przyjemności;
 • nie traktuj seksu śmiertelnie poważnie. To poważny błąd. Po prostu baw się w łóżku, żartuj na ten temat i zdecydowanie więcej się uśmiechaj;.

Inteligencja seksualna – jak ją zmierzyć?
I teraz przechodzę pewnie do najbardziej cię interesującej, konkretnej i interesującej części wiedzy o SQ. Jak się zmierzyć inteligencje seksualną? Do zmierzenia SQ służy kwestionariusz autorstwa brazylijskiej seksuolog dr Carmity Abdo. Przeznaczony jest tylko dla mężczyzn, ponieważ to właśnie nam najczęściej zależy na tym, aby podczas stosunku „dobrze wypaść”, przez co w większości facetów ma niestety mylne wyobrażenie na temat satysfakcjonującego seksu. Celem testu jest pomóc mężczyzną zmienić sposób myślenia o seksie w tych sferach, które wpływają negatywnie na ich samoocenę i pewność siebie.

{ 1 comment… add one }
 • vm 05/03/2017, 08:02

  Nie słyszałem o inteligencji seksualnej. To o czym piszesz nazywałem wyobraźnią seksualną połączoną z inwencją i pomysłowością w łóżku. Wyobraźnia to umiejętności rozpoznawania potrzeb, oczekiwań a nawet fantazji drugiej osoby.

  Reply

Leave a Comment

Archiwa